БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ


ШАНОВНІ БАТЬКИ!

ПАМ'ЯТАЙТЕ: БЕЗПЕКА НАШИХ ДІТЕЙ ЗАЛЕЖИТЬ ТІЛЬКИ ВІД НАС САМИХ! СПОДІВАЄМОСЬ, ЩО СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ МИ ЗМОЖЕМО ВИРІШИТИ ОСНОВНУ ПРОБЛЕМУ ЛЮДСТВА, ЗБЕРЕЖЕМО НАЙЦІННІШИЙ СКАРБ - ДИТЯЧЕ ЖИТТЯ!


НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ РЕКОМЕНДУЄ:

Департаментом Кіберполіції Національної поліції України спільно з партнерами розроблено електронну платформу "Мрія".

Платформа "Мрія" створена для об'єднання проектів, реалізованих у синергії Кіберполіції та волонтерів з метою протидії будь-якій ворожій до України пропаганді та фейковим ресурсам у  всесвітній мережі Інтернет. Усі бажаючі можуть ознайомитись з цим проєктом за посиланнями:


Національна поліція України попереджає: СТЕРЕЖІТЬСЯ ШАХРАЇВ!

 

З метою заволодіти чужими коштами шахраї вдаються до різноманітних схем та маніпуляцій: телефонують або приходять додому під виглядом працівників соціальних служб чи комунальних підприємств, намагаються дізнатися реквізити банківських карт, телефонують або пишуть повідомлення з проханням допомогти від імені родичів чи друзів тощо. Аби не потрапити на їх гачок варто бути пильними та обережними, а головне — обізнаними, адже попереджений означає озброєний! Які ж існують види шахрайства та як від них вберегтися? 

 

1. Шахрайство з банківськими картками.

Шахрайських схем, спрямованих на спробу отримати реквізити вашої банківської картки, безліч. Під виглядом банківського працівника шахраї можуть надсилати смс-повідомлення або телефонувати про блокування картки чи спробу зняти з неї кошти сторонньою особою. При цьому вони вимагають діяти за їх інструкцією, яка передбачає надання банківських реквізитів. Як вберегтися: у жодному разі не повідомляти стороннім особам конфіденційні дані щодо ваших банківських рахунків, як-то: термін дії картки, пін-код та CVV-код картки, а також паролі входу до вашого електронного кабінету або банківські коди, які надходять в смс-повідомленнях; підключити смс-інформування про операції з вашою платіжною карткою; не виконувати команди осіб, які телефонують та представляються банківськими співробітниками; якщо виникли сумніви стосовно особистості незнайомця, який представився співробітником банку, терміново покласти слухавку і самостійно зателефонувати до банку; якщо ви зрозуміли, що випадково розкрили конфіденційні дані вашої банківської картки шахраям — негайно телефонуйте до банку за номером, вказаним на зворотному боці картки, аби встигнути заблокувати картку та доступ до інтернет-банкінгу, поки шахраї не скористувалися отриманою інформацією; залишити повідомлення про шахрайство на сайті Департаменту кіберполіції: cyberpolice.gov.ua. 

 

2. Купівля через Інтернет.

Найчастіше шахраї намагаються отримати кошти за товар, якого взагалі не існує. При цьому вимагають повну або часткову передоплату, а заманюють довірливих покупців завідома низькими цінами. Як вберегтися: розраховуватися за товар лише після його отримання і ретельного огляду; надсилати передоплату тільки добре перевірним продавцям; не переходити для оплати за електронними посиланнями на інші сайти; використовувати лише перевірені ресурси та переконатися у правильності назви необхідного сайту. Один непомітний символ на панелі адреси може означати, що ви потрапили на фішинговий (шахрайський) сайт. 

 

3. Продаж через Інтернет.

Потрапити до тенет шахраїв можна і під час продажу товарів. Вони можуть надіслати вам фото підробленої квитанції про сплату або ж вимагати конфіденційну інформацію про вашу банківську картку начебто для оплати за товар. Як вберегтися: особисто перевіряти рахунок та відправляти товар тільки після того, як переконаєтеся, що кошти надійшли; для розрахунку за товар повідомляти лише номер банківської картки, який складається з 16 цифр. 

 

4. OLX доставка.

Намагаючись отримати банківські реквізити продавців чи покупців товарів на сайті OLX, шахраї пропонують для оплати перейти на інший сайт за електронним посиланням (приміром, onli-pay.site). Він може виглядати ідентично до сайту OLX, але з формою для платежів. Її заповнення, крім іншого, передбачає не тільки реквізити банківської картки, але й інформацію про доступну на ній суму грошей. Як вберегтися: не переходити для оплати на інші сайти чи сторінки за посиланням, які псевдопродавець чи псевдопокупець надсилає у Viber, WhatsApp або у вигляді смс-повідомлення (найчастіше — з невідомого сервера, приміром, Sait-Inform); перевіряти правильність написання електронної адреси сайту.

 

5. "Ви виграли цінний приз!".

Фейкові розіграші з цінними призами — розповсюджений вид шахрайства. Ви можете отримати смс-повідомлення або повідомлення в соціальній мережі про те, що стали призером розіграшу і виграли цінний приз. І для його отримання повинні оплатити невелику суму грошей за доставку, митне оформлення, комісію тощо. Крім того, шахраї можуть повідомити вам про несподівану надбавку до пенсії, соцвиплати, грошові призи або "компенсації від держави" і намагатися дізнатися ваші банківські реквізити для переведення вам коштів. Телефонні шахраї — непогані психологи і намагаються зіграти на емоціях своїх потенційних жертв, порадувати користувача несподіваною приємною звісткою та випитати необхідні дані. Як вберегтися: не вірити обіцянкам отримати "легкі" гроші, яких ви не очікували та повідомленням про несподівані призи в розіграшах, у яких ви не брали участі; у жодному разі не повідомляти стороннім особам банківські реквізити.

 

6. "Родич у біді!" 

Це найпоширеніший вид шахрайства, коли невідома особа телефонує з повідомленням про те, що родича затримала поліція або він потрапив у ДТП чи до лікарні і вимагає терміново переказати гроші. Найчастіше зловмисники телефонують увечері або вночі, аби застати свою жертву зненацька і ввести її в стрес. Вони грають на ефекті несподіванки та на емоціях людини. Як вберегтися: попросіть назвати прізвище, ім’я та по батькові родича, який нібито потрапив у біду; не піддавайтеся емоціям і не пані-куйте! Не давайте аферисту тиснути на вас та підганяти; не поспішайте виконувати вказівки незнайомих людей і не давайте жодної інформації; не включайтеся в розмову, а одразу покладіть слухавку і заспокойтеся; терміново зателефонуйте родичам, про яких йшлося у розмові, а в разі, якщо не додзвонилися, звертайтеся до поліції; якщо у вас вимагають кошти — одразу телефонуйте за номером "102". 

 

7. Шахрайство під виглядом працівників державних чи комунальних закладів.

Цей вигляд шахрайства найбільш небезпечний. Його жертвами найчастіше стають літні люди, до яких у помешкання під виглядом контролерів, соціальних працівників чи майстрів з ремонту намагаються проникнути злодії. Як вберегтися: не відчиняти двері незнайомцям та не пускати їх у помешкання; вимагати від незваних гостей показати службове посвідчення встановленого зразка з фотокарткою, зазначенням посади, логотипом і печаткою підприємства; зателефонувати до організації чи служби, якою представляється незнайомець, і уточнити інформацію про візит даного працівника; терміново зателефонувати до поліції, якщо незнайомці пропонують вам обміняти старі купюри національної валюти на нові під виглядом грошової реформи. Будьте обережними самі й ознайомте з цією інформацією ваших рідних та друзів, особливо людей похилого віку та пенсіонерів.



ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ПОЖЕЖІ 

Треба завжди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід – пожежі.

Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.

 

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:

• невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху);

• не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;

• при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежних неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини.

• покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направ-ляється вгору;

• при пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика;

• по можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот;

• під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання.

 

Ознаки отруєння чадним газом:

• запаморочення;

• блювота;

• головний біль;

• червоний колір обличчя;

• непритомність.

 

Перша допомога при отруєнні чадним газом:

• постраждалого необхідно винести на свіже повітря;

• негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.

Для того, щоб вогонь завжди залишався другом і ніколи не став вашим ворогом, треба пам’ятати й про величезну небезпеку, яку несе в собі вогняна стихія. Особливу увагу цьому питанню повинні приділяти батьки під час виховання дітей.

Нещастя стається саме тоді, коли діти залишаються напризволяще, а небезпека чатує на кожному кроці: вдома – коли працюють електропобутові прилади та є вільний доступ до сірників та запальничок, вибухонебезпечних предметів, хімічних речовин; на вулиці - в умовах стрімкого потоку транспорту; під час відпочинку: у лісі, горах, біля водоймищ. Діти стають заручниками обставин, а їх легковажне ставлення до вогню, води, незнання елементарних правил безпеки нерідко стають першопричинами сумних та трагічних наслідків.

Головне управління ДСНС України у Запорізькій області дуже занепокоєне станом загибелі дітей. Отже, звертаємось до батьків: Не допускайте трагедії в Вашій родині! Розповідайте своїм дітям про небезпеку гри з вогнем, навчайте їх правил безпеки життєдіяльності. Особливо у літній період пильнуйте за дитиною біля водних об’єктів. Не залишайте дітей без нагляду, дбайте про власну безпеку та безпеку своїх дітей. Навчайте дітей навичкам культури поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, водою, газо - та електроприладами, різного виду небезпечними речовинами та предметами.



ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ НА ВОДІ 

Відпочинок біля води приємний та корисний. На жаль, не всі діти вміють плавати та дотримуються правил поведінки на воді. Діти повинні чітко усвідомити, що робити і як надати першу допомогу при виникненні надзвичайної ситуації.

* Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин. 

* Не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у воді настає рефлекторне скорочення м'язів, що спричиняє припинення дихання. 

* Купатись можна лише на спеціально обладнаному пляжі. 

* У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях.  

* У водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись. 

* Дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість. 

 

 Чого не слід робити:

- купатися без нагляду дорослих та запливати за огороджувальні буї;

- залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші пред-мети та стрибати у воду з них, або де невідомі глибина та стан дна;

- організовувати у воді ігри, пов'язані із пірнанням та захватом тих, хто купається та подавати обманні сигнали тривоги заради жарту.

 

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина: 

Негайно оцініть обстановку та подивіться, чи немає поруч рятувального засобу.  Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути. 

Уміння надати допомогу при нещасних випадках потрібне кожній людині. Особливо складно це робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів та ін.). Якщо ви кинулися на допомогу, то треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і постраждалий може контролювати себе, він повинен триматися за плечі свого рятівника. Якщо ж постраждалий не контролює своїх дій – поводитися з ним треба жорстко, не даючи йому впасти у стан паніки.

 

Елементарна техніка рятування:

Підпливши до потопаючого, треба пірнути під нього й одним із прийомів захоплення транспортувати до берега. 

У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию, звільняйтеся і негайно пірнайте. Інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не припиняйте спроб знайти його там.

Коли потерпілого витягнули на берег, основну увагу слід звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць. Допомога надається залежно від його стану.



ПРО ЦЕ ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

"ЕЛЕКТРОТРАВМИ В ДОШКІЛЬНИКІВ? НІ, НЕ ЧУЛИ!"


ПРО ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС НОВОРІЧНИХ СВЯТ